Як допомогти своїм дітям максимально реалізувати свій потенціал

Підліткові роки – це час можливостей. Але як допомогти дітям у цьому віці максимально реалізувати свій потенціал? Л. Штейнберг у своїй книзі “Age of opportunity. Lessons from the new science of adolescence” пояснює особливості нервової системи та психології підлітків та дає практичні поради батькам щодо того, як успішно пережити цей період.

 

Найбільш критичний нейрофізіологічний розвиток проходить у віці від 11 до 18 років. Саме в цей час діти мають найбільший потенціал у навчанні і найбільше схильні до ризикованої поведінки та зародження психічних розладів. Вони акцентують увагу на емоціях, а не словах та частіше роблять необдумані вчинки, перебуваючи у компанії друзів. Повністю відгородити їх від загроз дорослого світу неможливо, але вони можуть боротися з ними самостійно! Тому найкраще, що батьки можуть дати підліткам – це навчити їх саморегуляцї.

 

Корисні поради як це робити:

 

📌 Будьте приязними. Створюйте вдома атмосферу любові та підтримки. Так підлітки звикатимуть почуватися захищеними і навіть, коли почнуть самостійне життя, вони не будуть боятися досліджувати світ.

 

📌 Додайте тактильності. Фізичний контакт з близькими людьми також позитивно впливає на психологічний стан підлітків. Проте важливо робити це ненав’язливо та природно. Наприклад, легенько обійняти дитину, коли вона приходить зі школи.

 

📌 Слідкуйте за емоційним станом підлітка та реагуйте на нього. Немає універсальної відповіді, як правильно реагувати на певні емоції. Треба спостерігати та експериментувати, щоб зрозуміти, що допоможе саме вашому підлітку в тій чи іншій ситуації. Це може уберегти підлітків від глибоких психологічних криз.

 

📌 Встановлюйте чіткі рамки. Діти мають знати, що дозволено робити, а що небезпечно. Правила можуть врятувати підлітків від необдуманої поведінки та сформувати здоровий образ життя. З дорослішанням вони можуть самостійно приймати виважені рішення, тому рамки можна послаблювати.

 

📌 Робіть адекватні правила та пояснюйте їх. Завжди розповідайте дітям, чому щось робити не варто. Необґрунтовані заборони лише стимулюють їх порушувати.

 

📌 Будьте послідовними. Діти повинні точно знайти, що від вас очікувати. Якщо ви змінюєте правила на ходу – це показує їм поганий приклад саморегуляції.

 

📌 Виражайте свою підтримку. Встановлюйте реалістичні очікування та хваліть дітей, коли вони їх виправдовують.

 

📌 Акцентуйте увагу на їхніх здобутках. Замість фрази “Ти така розумна” скажіть “Твоє есе по цій книзі дуже круте та неординарне”. Так вони розуміють, що успішні не самі по собі, а через свою кропітку роботу.

 

📌 Давайте їм більше свободи. Забороняйте лише те, що дійсно небезпечне для життя, здоров’я чи репутації. У всьому іншому вони мають самостійно експериментувати та вчитися на своїх помилках.

 

📌 Привчіть їх до йоги та легких фізичних навантажень. Це зменшить рівень стресу та допоможе їм краще контролювати себе.

 

Ці поради досить прості, їх можна легко застосувати на практиці. Вони можуть суттєво покращити ваші стосунки з дітьми та підготувати їх до успішного дорослого життя.

 

Ще більше корисного двічі на тиждень на нашому telegram каналі

Поділитися