Обережно! Підліткова мотивація

Як мотивувати підлітків і не нашкодити їм?

 

Жорсткі покарання та підвищення голосу малоефективні, коли потрібно привчити дітей до корисних справ. Це їх лише залякує і може вилитися у серйозні психологічні проблеми. Дж. Нелсен у своїй книзі “Позитивна дисципліна для підлітків” ділиться ефективними методами мотивації, які зберігають нерви як батькам, так і підліткам. Зібрали для вас короткий конспект з порадами.

 

🌱 Компліменти.

У школі та серед однолітків підлітки дуже часто зіштовхуються з критикою: їх сварять за погану успішність, зовнішній вигляд, поведінку чи нестандартну точку зору. І їм важливо чути похвалу у свій бік, щоб не падати духом. Наприклад, можна раз на тиждень влаштовувати сімейні вечері і хвалити на них дітей за їхні успіхи.

 

🌱 Гумор.

Підлітки обожнюють веселощі та ігри. Замість того, щоб прямо та нудно нагадувати їм про роботу по дому, використовуйте гумор та фантазію. Як варіант, стилізуйте пакети зі сміттям, які має виносити ваша дитина, під монстрів. Тоді ви зможете звертатись до малих зі словами “Цій квартирі потрібен герой, який врятує нас від сміттєвого монстра!”. І вони з радістю побіжать це робити!

 

🌱 Угоди.

Домовленості завжди працюють краще ніж пусті прохання чи накази, бо підлітки розуміють, навіщо їм щось робити та, яка ціна їхніх бажань. Головне – встановлювати реалістичні правила. “Ми замовимо сьогодні піцу, якщо ти пообіцяєш не пропускати шкільні уроки цього тижня” – це приклад поганої угоди, бо нагорода дається до виконання домовленості. Правильніше буде сказати: “Якщо ти зробиш усю домашку до суботи, ми в неділю разом йдемо в піцерію”. Так у дітей буде мотивація гарно попрацювати.

 

🌱 Долучайтесь до процесу.

Звісно, мало в кого є час постійно робити домашні завдання з підлітками, тим більше, це не розвиває їхню самостійність. Проте важливо цікавитись темами, які проходять підлітки чи завданнями, які отримують. Ви можете допомогти їм розпланувати роботу над проектом, порадити цікаві фільми по темі, записати на курси цифрової ілюстрації чи сходити з ними в інтерактивний музей, де показують, як працюють закони фізики. Покажіть їм, що навчання не обмежується шкільними підручниками та може бути цікавим.

 

🌱 Спільне прийняття рішень.

Часто бажання батьків та підлітків не сходяться, що призводить до сварок, жорстких заборон та образ. Спробуйте ввести у своє життя поняття консенсусу. Дайте дітям висловитись про їхні бажання та мотивацію. Потім розкажіть їм про свої. Накидайте разом варіанти, як можна вирішити цей конфлікт інтересів. І оберіть консенсусне рішення — те, що задовольнить обидві сторони. Воно буде обґрунтоване, тому у підлітків буде мотивація його виконувати.

 

🌱 Дружній контроль.

Підлітки частіше доводять справи до кінця, якщо мають певну схему, за якою діяти. Якщо ви хочете привчити підлітків регулярно виконувати якусь роботу чи займатися навчанням, вам треба контролювати цей процес. Чітко проговоріть та домовтесь з дітьми, що саме вони мають робити. Потім вислухайте зауваження підлітків, візьміть їх до уваги та встановіть дедлайни (час, до якого треба закінчити справу). Час від часу по-дружньому нагадуйте їм про крайній термін і про вашу угоду. Відчуття відповідальності має змотивувати підлітків до дій.

 

Будьте креативними та обирайте кооперацію замість примусу, вашим підліткам це обов’язково сподобається.

 

Ще більше корисного двічі на тиждень на нашому telegram каналі

Поділитися