Як спілкуватися зі своїм підлітком

Неможливо захистити своїх дітей від усіх існуючих сьогодні небезпек, позбавити їх емоційних потрясінь підліткового періоду або сховати від поп-культури, яка бомбардує їх нездоровими ідеями. Але якщо ви зможете створити вдома психологічний клімат, який дозволяє дітям вільно висловлювати свої почуття, виникає шанс, що вони будуть поводитись більш відкрито та прислухатимуться до ваших почуттів, а також до вашої «дорослої» точки зору. Вони зможуть легше переносити обмеження, які ви встановили. Як результат, підвищиться ймовірність того, що ваші життеві цінності слугуватимуть їм захистом.

У формі коміксів викладані основні принципи та навики, які можуть бути користними для нашіх дітей у ті моменти, коли їм погано або коли в них щось трапилось. У будь якому випадку ви помітите разючий контраст між тими словами, які тільки додадуть їм страждань, і тим, які зможуть допомогти подолати свої негаразди. Звичайно, немає ніякіх гарантій, що наші слова дадуть позитивні результати, які зображені на картинках, але принаймі воне не принесуть ще більшої шкоди.

 

Замість того, щоб відмахуватись від почуттів:

Мама не хоче, щоб Софії було погано. Але відмахуючись від болючих почуттів доньки, вона лише посилює її біль.

 

Ідентифікуйте думки та почуття.

Мамі не під силу повністю позбавити Софію від болі, але висловлюючи свої думки та почуття в словах, вона допомагає доньці впоратися з реальністю та набратися сміливості рухатися далі по життю.

Замість того, щоб ігнорувати почуття:

Мати діє з найкращих спонукань. Вона хоче, щоб син добре вчився. Але коли вона критикує його поведінку, ігнорує його занепокоєння та вказує йому, що треба робити, вона заважає сину самому вирішувати, що слід зробити.

 

Реагуйте на почуття словами або вигуками (Та невже! … Ммм… Зрозуміло…)

Навіть мінімально співчутливі відгуки з боку мами допомагають синові відчути себе зрозумілим та дають йому свободу зосередитись на тому, що треба зробити.

 

Замість логічних пояснень:

Відповідаючи на нерозумне прохання своєї доньки розумними доводами, батько лише посилює її образу.

 

Запропонуйте у вигляді фантазії те, чого поки що не можете дати в реальності.

Коли батько дає доньці бажане у фантазіях, він допомагає їй прийняти реальність такою яка вона є.

 

Замість того, щоб діяти всупереч здоровому глузду:

Щоб доставити радість синові та уникнути протистояння, мати ігнорує вірне з її точки зору рішення та йде по шляху найменшого опору.

 

Поспівчувайте, та водночас підкорегуйте неприйнятну поведінку.

Cтавлячись зі співчуттям до проблем сина, мати допомагає йому погодитись з жорсткими рамками, які вона встановила.

 

У вас завжди буде можливість донести до дітей те, що ви хочете їм сказати. Але у вас з’явиться більше шансів, що вони вас почують, якщо ви самі дасте дітям зрозуміти, що прислухаєтесь до них. Але навіть при цьому не можна давати ніяких гарантій. Вони можуть звинуватити вас у нерозумінні, сказати, що ви пред’являєте їм необґрунтовані або застарілі вимоги. Але не робіть невірних висновків. Незважаючи на неприйняття та протести, ваші підлітки хочуть знати вашу точну позицію по всіх питаннях. Ваші життєві цінності та переконання грають критично важливу роль у визначенні того, які рішення вони будуть приймати впродовж життя.

 

За мотивами книги “Як розмовляти, щоб підлітки слухали, так як слухати, щоб підлітки розмовляли”, А.Фабер, Е.Мазліш

 

Ще більше корисного двічі на тиждень на нашому telegram каналі

Поділитися